Naspäť

Na postupné sprísňovanie reagujú banky stále výhodnejšími podmienkami.

Najčastejšie v poslednom období odpovedáme klientom na otázku, či je ešte hypotéka stále výhodná. Jednoznačne áno. To čo sa aktuálne na trhu hypoték a úverov na bývanie deje, nie je zhoršovanie ich podmienok. Jedná sa skôr o optimalizáciu zameranú na znižovanie rizika nadmerného finančného zaťaženia obyvateľstva.

100% verzus 80%

Zatiaľ čo sa v minulosti poskytovali úvery na 100 a viac percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti, dnes sa hodnota postupne znižuje na 80percent. Do budúcna bude trend pravdepodobne smerovať k 70 percentnému financovaniu zo strany bánk a iných finančných inštitúcii.

Vankúše a stress testy oprosti vysokým sadzbám a mesačným splátkam
Žiadne stress testy ani finančné vankúše banky v minulosti neaplikovali. Klienti ale museli spĺňať podmienky “ bonity“ a prejsť „skóringovým“ modelom banky, aj pri úrokových sadzbách  4-8 percent, len pár rokov dozadu. 

Prísnejšie dokladovanie príjmov  alebo dlhšie obdobie zamestnania na aktuálnom pracovisku tiež nie je neriešiteľný problém. Zhoršené podmienky pri financovaní apartmánov či rekreačných nehnuteľností tiež nepostihnú vo väčšine bánk toho, kto chce danú nehnuteľnosť využívať na bývanie.

Sprísňovania podmienok sa určite nie je potrebné báť. Úrokové sadzby sú bežne na úrovni okolo 1,3 percenta. Predbiehaním sa, pri rozdávaní výhod, banky potvrdzujú historicky najvýhodnejšie úverovanie.

© 2019 RENOMIA HYPOHOUSE s.r.o.